چطور فرزندمان را مدیر بار بیاوریم؟

 ما می‌توانیم فرزندانی تربیت کنیم که مدیران موفق آینده باشند‎

 ما می‌توانیم فرزندانی تربیت کنیم که مدیران موفق آینده باشند، اما تنها به این شرط که روی این هدف‌مان کار کنیم. چند چیز در زندگی وجود دارد که ارزش وقت و تلاش شما را دارد.

 همه‌ی ما دوست داریم فرزندان‌مان در آینده مدیران و رهبران خوبی بشوند، می‌خواهیم شجاع و پر احساس و اصیل و قابل اعتماد باشند. ما دوست داریم رفتارهای فرزندان‌مان، دیگران را هم تشویق کند که در نوع خودشان بهترین باشند. در ادامه مطلبی را می‌خوانید که شامل توصیه‌های دکتر تراویس برادبری است.

 راه مدیر موفق شدن فرزندمان، در دستان ماست، مایی که والدین و پرورش دهنده‌ی او هستیم. ما می‌توانیم الگوی خوبی باشیم و مهارت‌هایی را به فرزندان‌مان یاد دهیم که تا در دنیای پر از رقابت امروز، مجهز باشند یا اینکه می‌توانیم به آنها اجازه دهیم قربانی طرز فکری شوند که فقط بنده و تسلیم خواسته‌های دیگران باشند.

 مسئولیت بزرگی است اما وقتی پدر و مادر شدید باید این مسئولیت را هم بپذیرید. زیبایی پرورش و بار آوردن فرزندانی که بعدها مدیران و رهبران موفقی خواهند شد در این است که همان کارهای کوچکی که هر روز انجام می‌دهیم، آنها را در قالب افرادی قرار می‌دهد که مدیر و رهبری لایق می‌شوند.

 ۱. الگوی مناسبی از هوش هیجانی باشید 


ادامه مطلب...

پرواز با نوک | داستان

روزی روزگاری در جنگلی بسیار بزرگ و زیبا پرنده ای زندگی می کرد این پرنده دروغ گو بود و هرجا می رسید دروغی می گفت ولی مادر این پرنده بسیار مهربان بود و فکر می کرد پسرش بسیار شجاع و مهربان است و هرجا می رسید از او تعریف می کرد

پرنده دروغ گو مادرش را  بسیار دوست داشت ،ولی از دروغ گفتن هم دست بر نمی داشت ،مثل اینکه دروغ برای او یک عادت شده بود.تازه بهار از راه رسیده بود و همه جا گل و سرسبزی دیده می شد هر سال همین موقع بود پرنده های جنگل یک مسابقه برگزار می کردند امسال تصمیم گرفته بودند که مسابقه پرواز برگزار کنند.
ادامه مطلب...

ترساندن و تهدید کردن کودک

از بدترین آفت های تربیتی ، ترساندن کودک است. کمتر عاملی مانند ترساندن کودک ، به روان او لطمه می زند و متاسفانه این آفت در بین آفت های تربیتی ، بیشترین رواج را در خانواده ها و جامعه ی ما دارد.

بعضی از آفت های تربیتی فقط در خانواده های کم آگاه و سطح فرهنگ پایین وجود دارند، اما این آفت خطرناک در بسیاری از خانواده ها، بلکه اکثر آن ها، موجود است- حتی در بین افراد تحصیلکرده- ترساندن کودک از لولو، غول، جن، مُرده، مرگ، سگ ، گربه،حشرات، تاریکی ، آمپول، دارو، دکتر، پلیس و هر چیز دیگر، خلاف تربیت صحیح است و لطمه های سنگینی به روان کودک میزند و هیچ توجیه عاقلانه ای نیز ندارد.

حتی ترساندن کودک از کارد، کبریت، گاز، برق، بخاری و مانند این ها نیز به شکلی که بین مردم رواج دارد ، صحیح نیست؛ بلکه خطر اشیایی را که برای کودک ، خطرناک است باید با توجه به سن و ظرفیت او برایش توضیح داد، نه آنکه او را ترساند. و کودکی که هنوز درک کافی را برای فهمیدن این چیزها پیدا نکرده، باید اشیا خطرناک را از دسترس او دور کرد.

ترسیدن خود والدین و بزرگترها نیز باعث ترس کودک می شود؛ مثلا هنگامی که کودک چهره ی مضطرب و نگران مادر را در برخورد با پدیده ی غیرمنتظره مشاهده می کند، خواه ناخواه دچار ترس و اضطراب می گردد.

بسیاری از بیماری های روانی مانند اضطراب، افسردگی، دلهره، نگرانی و پریشانی از همین ترساندن ها نشات میگیرد و انسان را در طول عمر رنج می دهد.

این ترساندن ها ، جرات و شهامت را به شدت ضعیف می کند و او را از اقدام به کارهای بزرگ باز می دارد و استعدادها و خلاقیت ها را در او خاموش و یا ضعیف می کند.

کودک، پدر و مادرش را راستگو می داند و وقتی از آنان می شنود که :«الان لولو می آید و تو را می خورد» واقعا باور می کند و در یک دلهره ی دایم قرار می گیرد و زندگی اش با ترس و اضطراب دایمی همراه می شود.

ترساندن کودک یک جنایت است. و پدر و مادر و مربی خیرخواه نباید دست به چنین جنایتی بزنند.

 

تبریک نوروز سال 1397

برآمد باد صبح و بوی نوروز
به کام دوستان و بخت پیروز
مبارک بادت این سال و همه سال
همایون بادت این روز و همه روز

 

دستان پرنوازش بهار ، طبیعت خفته را از خواب بیدار می سازد
و زمین و درخت رازهای رنگارنگ و عطرآگین خویش را نثار نگاه ما می کنند .

در سال جدید خورشیدی
سبزی ، شادی ، کامیابی ، بهره وری ، اثربخشی فعالیتها و بهروزیتان را از درگاه ایزد منان آرزومندیم

مشکل خوردن بیش از حد تنقلات غیر ضروری

مشکل خوردن بیش از حد تنقلات غیر ضروری مشکلی است که والدین آن را به وجود می آورند. وقتی مقدار زیادی کیک، شکلات، چیپس، پفک و نوشابه در دسترس کودک باشد، چگونه می توان او را برای خوردن آن ها سرزنش کرد. اگر بلافاصله به دنبال تقاضای فرزندتان، از این خوراکی های بی خاصیت به او می دهید، بچه در مورد عدم اشتها به غذا خوردن، مقصر نخواهد بود. اگر کودکان در طول روز این خوراکی ها استفاده کنند، میلی به غذا نخواهند داشت در عین حال باز هم در تلاش برای بدست آوردن این خوراکی های بی خاصیت خواهند بود. فراموش نکنید؛ این قبیل خوراکی ها ارزش غذایی ناچیزی دارند. در عین حال خوراکی های حاوی قند زیاد مثل شکلات، بسکوئیت و نوشابه های گازدار در میزان قند خون کودک تغییرات شدیدی ایجاد می کنند. به شکلی که اندکی بعد از مصرف آن ها، قند خون به شدت بالا می رود و بچه علایمی نظیر تقلا و سر و صدای زیاد از خود بروز می دهد و پس از مدت کوتاهی که قند خون افت می کند – حتی پایین تر از میزانی که قبل از خوردن خوراکی بوده – شما با بد اخلاقی، نق نق، گریه او مواجه می شوید. خوراکی های شور مانند چیپس و پفک، قند خون کودک را تغییر نمی دهند ولی موجود در آن ها فشار خون کودک را بالا برده و کلیه های او را برای دفع نمک اضافی تحت فشار قرار می دهند.

راه حل: هله هوله را در دسترس کودکان قرار ندهید

  • نخستین راه حل برای کاستن از مصرف تنقلات غیر ضروری توسط کودک، عدم خریداری آن ها می باشد زیرا وقتی این قبیل خوراکی ها کم تر در دسترس هستند، جر و بحث هم کاهش می یابد.
  • خوراکی ها را در دسترس و در معرض دید کودک قرار ندهید.
  • اگر کودک بین وعده های غذایی یا پس از فعالیت و بازی گرسنه می شود، به او خوراکی های سالم بدهید، نه این گونه تنقلات بی خاصیت ولی در دسترس را.
  • از این نوع تنقلات برای معامله با کودکان استفاده نکنید. می توانید گهگاه و برحسب صلاحدید خودتان از این خوراکی ها به او بدهید اما هرگز این خوراکی را به عنوان پاداش غذا خوردن یا رفتار خوب، به کار نبرید.
  • اجازه ندهید، بچه ها با فاصله ی کمی از زمان غذا از این خوراکی ها مصرف کنند. همچنین کودک را پیشاپیش، از فرا رسیدن زمان صرف غذا آگاه و مطلع نمایید.